دفع و درمان فوری شپش سر

راهکارهایی برای دفع فوری شپش سر

شپش ها انگل هایی هستند که عمدتاً روی سر انسان ها به ویژه کودکان زندگی می کنند و در صورت مشاهده باید به دفع و درمان فوری شپش سر پرداخت. شپش به طور متوسط روزانه شش تخم در ناحیه ای نزدیک به پایه مو، دقیقا در نقطه تماس با پوست سر میگذارد. به طور کلی، شپش ها به خودی خود از سر خارج نمی شوند، بلکه برای به دست آوردن غذا، سرپناه، گرما و رطوبت تا زمانی که از طریق داروی شپش از بین بروند، در ناحیه سر به زندگی خود ادامه می دهند.

دفع فوری شپش سر

شپش ها عمدتاً در فصول انتقالی ظاهر می شوند و کودکان به ویژه دخترانی که موهای بلند دارند را مبتلا می کنند. شپش ها به خصوص سرهای کثیف را به سایر سرها ترجیح می دهند. یکی از چیزهای آزاردهنده ای که والدین حداقل یک بار در زندگی با آن مواجه می شوند این است که کودک از مهدکودک یا مدرسه به خانه می آید و سر خود را به دلیل داشتن شپش بی وقفه خارش میکند. شپش یک بیماری جدی است و باعث رنج کودک و والدینش می شود.

کودکان چگونه به شپش سر مبتلا می شوند؟

طول عمر شپش ۳۵ روز است و معمولاً از طریق تماس مستقیم سر به سر، به ندرت از طریق شانه، برس و یا بستر مشترک از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. خارش سر حدود یک تا هشت هفته پس از عفونت اولیه شروع می شود. شپش در حین گزش ماده ضد انعقادی به داخل زخم ترشح می کند که باعث تحریک شدید سر می شود. دانستن این نکته ضروری است که شپش میکروارگانیسم ها یا سایر عوامل بیماری زا را منتقل نمی کند.

دفع و درمان فوری شپش سر
دفع و درمان شپش سر

نحوه درمان و دفع شپش سر

درمان شپش سر تنها زمانی انجام می شود که شپش زنده روی سر پیدا شود. اگر فقط تخم شپش پیدا شد نیازی به درمان نیست، اما برای ادامه معاینه سر به مدت ۱۰ روز و در صورت یافتن شپش در این مدت باید درمان را با داروی شپش شروع کرد.

درمان شپش سر را می توان به سه مرحله تقسیم کرد:

داروی ضد شپش . این درمان شپش به دو بخش تقسیم می شود:

۱- کشتن تمام شپش ها و از بین بردن بخشی از تخم شپش از روز اول
۲- این روند را حدود ۱۰ روز پس از اولین درمان تکرار کنید. در درمان دوم، تمام تخم ها از تخم بیرون می آیند و تمام تخم هایی که از تخم خارج نمی شوند می میرند. شپش هایی که در این دوره بیرون آمده اند نمی توانند تخم بگذارند.

داروی شپش که تخم ها را از بین می برد

پس از درمان شپش با یک داروی شپش‌کش، باید از دارویی که حذف تخم‌های شپش را تسهیل می‌کند، مانند Vento Oparalent استفاده کرد. باید آنرا بر روی سر خوب مالش دهید، چند دقیقه صبر کنید و بشویید. سپس موها را باید با شانه ضخیم مناسب برای کشتن شپش مانند انومد شانه کرد تا شپش مرده از بین برود و مقداری از تخم ها از موها خارج شود.

درمان پیشگیرانه و تمیز نگه داشتن سر

برای تمیز نگه داشتن سر، استفاده از شامپو حاوی عصاره رزماری توصیه می شود. رایحه رزماری باعث دفع شپش و جلوگیری از هجوم آن می شود. همچنین می توان از روغن غلیظ رزماری با ریختن چند قطره در پشت گوش و روی مو استفاده کرد. باید بدانیم که بزرگسالان اغلب به شپش مبتلا نمی شوند، زیرا پوست سر یک فرد بالغ بوی دافع شپش ترشح می کند. سمپاشی از خدمات تخصصی سمکده می باشد.

داروی ضد شپش

در داروخانه ها طیف گسترده ای از داروهای بدون نسخه (OTC) برای درمان شپش وجود دارد، در حالی که اکثریت قریب به اتفاق این محصولات برای استفاده از سن دو سالگی به بالا در نظر گرفته شده اند. با این حال، برای داروی شپش، همیشه دستورالعمل های پیوست را قبل از استفاده بخوانید.
با این حال، برای همه فرمولاسیون ها، مراقب باشید که مواد وارد چشم نشود. اگر محصول وارد چشم شد، باید محل را با آب بشویید. باید دانست که شپش ها با تولید آنزیم هایی که سموم را در فرآورده های شپش کش تجزیه می کنند، مقاومت دارویی ایجاد می کنند. از جمله آنزیم های رایج: گلوتن اس ترانسفراز، میکروزومال اکسیداز و کربوکسی استراز. بنابراین، همیشه توصیه می شود از داروساز خود در مورد داروی مؤثر موجود در بازار امروز سؤال کنید.

همچنین در صورت مشاهده تعداد زیادی شپش و آلودگی محیط خانه و محل کار به شپش٬ می توانید برای انجام سمپاشی شپش و دفع شپش از محیط زندگی خود با همکاران ما در سمپاشی معجزه با شماره ۰۹۱۹۰۴۰۹۷۵۸ – ۰۲۱۸۸۶۱۵۵۴۱ تماس بگیرید. همچنین برای سمپاشی حشرات موذی٬‌ سمپاشی سوسک٬ سمپاشی کک و سمپاشی منزل خود نیز می توانید با شرکت سمپاشی معجره در ارتباط باشید.

۴/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.